Results from 23. German Open Championships - Juniors II 10-Dance Tuesday, 18 August 2009
Advertisement
If you do not want to see those adverts Become a member!
Check how to advertise your product with us

23. German Open Championships
Germany - Stuttgart Tuesday, 18 August 2009

Juniors II 10-Dance Tuesday, 18 August 2009

Final

1  Valeriy Pavlov & Karolina Maevskaya Russia
2  Vladimir Vasilevich & Anna Magdeeva Russia
3  Valeriu Ursache & Tatiana Scheghiriova Moldova
4  Aliksey Tkachuk & Nadzeya Valui Byelorussia
5  Sergej Skripcenko & Goda Zajauskaite Lithuania
6  Nikita Tabachkov & Ekaterina Kostochkina Russia
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Dmitriy Kapusta & Ekaterina Karaschuk Russia
8  Yanan Qiao & Yuting Wang China
9  Yan Bang Bang & Wie Shi Yao China
10  Winson Tam & Anna Nina Kus Canada
11  Adrian Kopczynski & Natalia Glebocka Poland
12  Matteo Trincia & Giulia Di Nardo Italy
13  Aleksandr Samosyuk & Sofya Aksenchik Byelorussia

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

14  Mindaugas Strazdas & Evelina Butkaite Lithuania
15  Lorenzo Romano & Nicole Cartigiano Italy
16  Kirill Kuznetsov & Elena Kirilenko Russia
17  Nikita Klyuchko & Mariya Krivko Ukraine
18  Andrey Prytkov & Margarita Bondarenko Russia
19  Krists Ciapas & Anna Andreicuka Latvia
20  Nikita Dolyuk & Irina Kiryukhina Russia
20  Arturs Freimanis & Agate Labalaika Latvia
22  Kun Xuan Gu & Qiong Wu China
23  Boris Basin & Elizaveta Monikaynen Russia
24  Artem Lazarev & Tatyana Nastechena Russia
25  Andriy Nikitchenko & Zlata Prykhodko-bosova Ukraine
26  Ion Simboteanu & Ina Motsnyi Moldova

Round 2 (top 52)

27  Vladimir Tkachuk & Polina Mamykina Russia
28  Abylaykhan Akkubekov & Veronika Popova Kazakhstan
29  Kirill Medyanov & Eliza Lozhnikova Russia
30  Pawel Urbanski & Karolina Szostek Poland
31  Pawel Labryga & Sonia Szarkowicz Poland
32  Yahor Savostau & Darya Polischuk Byelorussia
33  Daniel Artur Kolosin & Alexandra Elert Germany
33  Alexandru Pogor & Irina Visinskaya Moldova
35  Vlad Paslariu & Eszter Pop Romania
36  Andrey Khripkov & Mariya Eliseeva Russia
37  Vadims Kuznecovs & Albina Dzalagonija Latvia
38  Gleb Moliy & Darya Stolbova Russia
39  Dmitriy Bayanov & Alina Dichka Russia
39  Vladimir Zubov & Evgeniya Bystrova Russia
41  Paul Adrian Moldovan & Cristina Maria Tatar Romania
42  Nikita Bortsov & Olga Voronina Russia
43  Bertalan Hegyes & Violetta Kis Hungary
43  Ivan Klyuev & Tamara Bunatyan Russia
45  Michael Lerner & Marika Odikadze Israel
46  Michal Simek & Zuzana Borska Czech Republic
47  Nikita Maksimov & Polina Pavlova Russia
48  Vlad Bejan & Lina Vartic Moldova
49  Igor Akinshin & Mariya Savushkina Russia
49  Vladislav Tkachenko & Aleksandra Tarasenko Russia
51  Evgeniy Sergeev & Aleksandra Galkina Russia
52  Vladislav Tsarev & Valeriya Maslova Russia

Round 1 (top 99)

53  Alex Ionel & Cordula Patricia Beckhoff Germany
53  Vadim Maslov & Yana Cherepanova Russia
55  Vladislav Bogoslov & Ekaterina Ryabogina Russia
55  Vladimir Martintsov & Yana Aldoshina Russia
55  Alex Pritchard & Chloe Hewitt England
58  Daniel Buschmann & Katarina Bauer Germany
58  Mikhail Zimin & Anastasiya Koveza Russia
60  Dominykas Granskas & Kotryna Petrosiute Lithuania
61  Cong Li & Ying Bin Wang China
61  Oleksander Panchuk & Yuliya Sorokata Ukraine
61  Stanislav Vares & Julia Tepljasina Estonia
64  Rares Moldovan & Andra Galben Romania
65  Arturs-karols Junelis & Zaklina Sola Latvia
65  Marc Sala & Irina Arnau Spain
67  Saulius Motuzis & Ieva Milaseviciute Lithuania
68  Oskars Karklins & Elina Muceniece Latvia
68  Damian Makowski & Dajana Gawel Poland
68  Sergej Piskun & Sofyia Derr Germany
71  Oleksandr Gorbenko & Tatyana Chernik Ukraine
72  Andre Branco & Elisa Thomé Portugal
73  Sander Häkkinen & Elizaveta Semjonova Estonia
73  Vadim Lehmann & Maria Vakhnina-Kleinschmidt Germany
73  Long Qi Yu & Audrey Anne Siegel China
76  Codrin Boldea & Diana Corina Albeanu Romania
76  Valentin Pozdnyakov & Darya Zakharova Russia
78  Maksim Blokhin & Anastasiya Gorbachevskaya Russia
78  Michael Yerokhin & Viktoria Seinker Germany
80  Andronache Andrei Ichim & Teodora Dragus Romania
80  Kirill Levchenko & Polina Kudinova Russia
80  Nicolae-dan Salaru & Diana Maria Geru Romania
80  Ilija Schäfer & Christina Zelt Germany
84  Vilius Jakas & Eidvile Jonikaite Lithuania
84  Artur Martea & Iulia Celpan Moldova
86  Eetu Hagman & Emmi Hagman Finland
87  Maksim Osetrov & Angelina Jenna Germany
87  Daniel Shapilov & Ann-sophie Mürle-thür Germany
89  Tagir Vafin & Ekaterina Cherkasova Russia
90  Michal Konecny & Dominika Feglova Czech Republic
91  Vencel Kis & Ildikó Bori Hungary
92  Shibata Kumunaru & Maika Morita Japan
93  Dmitriy Agashkov & Alina Kashaeva Russia
93  Vladyslav Shpota & Darya Goncharova Ukraine
95  Dinu Lung & Larisa Pop Romania
95  Aleksander Polozov & Elizaveta Lukyanova Russia
97  Yedige Akhmetov & Dilnara Dostanova Kazakhstan
97  Natanael Saldamand & Asuka Kasuo Russia
97  Theophile Sanson & Ludivine Sanson France
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}