Results from 23. German Open Championships - Youth 10-Dance Saturday, 22 August 2009
Check how to advertise your product with us

23. German Open Championships
Germany - Stuttgart Tuesday, 18 August 2009

Youth 10-Dance Saturday, 22 August 2009

Final

1  Yuri Soldatov & Irina Gogoladze Russia
2  Viktor Burchuladze & Valeriya Ryabova Russia
3  Konstantin Gorodilov & Emma-Leena Koger Estonia
4  Jacek Jeschke & Wiktoria Wior Poland
5  Andrey Kitsun & Yuliya Krepchuk Byelorussia
6  Maurizio Benenato Cono & Svetlana Kostenko Italy
Advertisement
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Ilya Mazurov & Svetlana Tikhonova Russia
8  Evgeniy Kuznetsov & Ekaterina Polevtsova Russia
9  Maxim Sosunov & Viktoriya Iuleva Germany
10  Cristian Radvan & Tatiana Silvestrova Moldova
11  Ilja Chubanov & Anastasiya Rybalko Russia
12  Errol Williamson & Christine Hojmark Thomsen Denmark
13  Anatoly Novoselov & Ilona Cutenco Germany
14  Artem Gaylit & Elizaveta Shibaeva Byelorussia
15  Valeriy Pavlov & Karolina Maevskaya Russia

Quarter-final

16  Karlis Treijs & Veronika Dedjajeva Latvia
17  Roman Gerbey & Ganna Poberezhnyk Ukraine
18  Ilie Bardahan & Ekaterina Kalugina Germany
19  Wojciech Jeschke & Maja Barczuk (aka Mlynek) Poland
20  Nikita Tabachkov & Ekaterina Kostochkina Russia
21  Valts Liepnieks & Daniela Diure Latvia
21  Matteo Lumetta & Carlotta Liardi Italy
23  Giuseppe Di Napoli & Rosa Anna Paone Italy
24  Jonas Kazlauskas & Jasmine Chan England
24  Paul Reinolt & Madli Pappa Estonia
26  Frank Zegels & Danique Zegels Netherlands
27  Vladimir Besarab & Ecaterina Petrova Moldova
28  Dmitri Kolobov & Kristiina Reinfeldt Estonia
29  Stefan Varlan & Natalia Luchiv Moldova
30  Viacheslav Korovin & Tatyana Rogacheva Russia

Round 2 (top 53)

31  Marius Toperczer Muresan & Sandra Sorensen Denmark
32  Yumiya Kubota & Rara Kubota Japan
33  Alex Gerlein & Karolina Bauer Germany
33  Jan Skuhravy & Dominika Bergmannova Czech Republic
35  Andrey Akhmetshin & Jurga Gustaite Lithuania
35  Aleksandr Klimkin & Yana Yakubova Russia
37  Calin Rusnac & Andreea Hogea Romania
38  Bartlomiej Hofman & Dominika Ryffa Poland
38  Tobiasz Uniejewski & Izabela Skierska Poland
40  Robert Veskus & Kristiina Prants Estonia
41  Valeri Wolf & Ksenia Makhortova Germany
42  Sergey Kravchenko & Kseniya Garaeva Russia
42  Timofey Kulikov & Olga Gandembul Russia
44  Boris Basin & Elizaveta Monikaynen Russia
45  Nicolo Galanti & Flavia Calcioli Italy
46  Stanislav Kestel & Virginie Primeau Canada
46  Artjom Potapow & Mai Mentzoni Germany
48  Gabrielius Sasnauskas & Aine Juzenaite Lithuania
48  Oleksandr Savchenko & Anna Cherney Ukraine
48  Rami Schehimi & Lilli Hils Germany
51  Egor Potapov & Valeria Koroleva Russia
52  Kristaps Melko & Inara Eline Balina Latvia
53  Alexander Karst & Sarah Karst Germany

Round 1 (top 95)

54  Ioan Bogdan Talpiga & Ana Mirela Talpiga Romania
55  Milan Martinek & Katerina Krejcikova Czech Republic
55  Aleksandr Zhimalov & Darya Kartyshova Russia
57  Henry Puusepp & Laura Puusepp Estonia
57  Vytautas Viluckis & Ieva Pocyte Lithuania
59  Zhang Han Hao & Li Si Yun China
59  Kristaps Kalva & Jekaterina Hlopova Latvia
61  Sergey Litvinov & Yaroslava Sokolova Russia
61  Li Zhao-lin & Yang Lin China
63  Edgaras Baltaragis & Evelina Kalkauskaite Lithuania
64  Karl Andres Saul & Gerli Vinkel Estonia
64  Valtteri Virtanen & Heidi Karppanen Finland
66  Vladyslav Bohdanov & Katherina Kushniruk Canada
67  Michael Azimov & Maria Azimov Israel
67  Vladislav Kibasov & Svetlana Karpova Russia
69  Michal Hornicek & Yana Grishchenko Czech Republic
70  Dmitry Oleynikov & Alina Agarkova Russia
71  Mihai Marius Gherasim & Gratiela Terlai Romania
72  Nikita Maksimov & Polina Pavlova Russia
73  Andrey Romanovskiy & Ekaterina Vereschagina Russia
73  Gonçalo Torres & Sofia Cordeiro Portugal
73  Roberts Zageris & Nadina Rode Latvia
76  Sergio Costa & Ana Rita Almeida Portugal
76  Daniel Vasile Nutu & Raluca Iuliana Paiu Romania
78  Christopher Wilson & Victoria Ngau Australia
79  Tuomas Jylhä & Sofia Mäki Ontto Finland
80  Sergey Chekanov & Anna Zuykova Russia
81  Niv Mizrahi & Michal Malul Israel
81  Pelle Nielsen & Emma Ginge Denmark
83  Richard Gruber & Irina Awick Germany
84  Andronache Andrei Ichim & Teodora Dragus Romania
84  Ali Khassan & Aleksandra Bondareva Kazakhstan
86  Andreas Sopov & Katharina Wawilow Germany
86  Armand Spilmann & Barbara Westermayer Austria
88  Artem Lebedev & Lyudmila Stolyarchuk Ukraine
88  Yulian Sivak & Marina Pereyaslova Ukraine
90  Sami Similä & Iina Elo Finland
91  Marius Dürr & Valeria Kliese Germany
92  Erik Benicke & Theresa Taube Germany
92  Mikkel Klinksgaard Hjortshoj & Janne Roed Poulsen Denmark
92  Andreas Stanggren & Teddie Holm Sweden
95  Alexandru Stoica & Catrinel Dima Romania
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}