Results from 3rd ChengDu International DanceSport Festival - WDSF World Youth Latin Saturday, 13 July 2013
Check how to advertise your product with us

3rd ChengDu International DanceSport Festival
China - Chengdu Saturday, 13 July 2013

WDSF World Youth Latin Saturday, 13 July 2013

Final

1  Nikita Pavlov & Dariya Palyey Russia
2  Anton Lam-Viri & Anna Ilina Russia
3  Mihai Paraschiv & Diandra Aniela Illes Romania
4  Winson Tam & Anastasia Novikova Canada
5  Ionut Alexandru Miculescu & Andra Pacurar Romania
6  Artem Liaskovsky & Lika Odikadze Israel
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Oskar Dziedzic & Klaudia Iwanska Poland
8  Mateusz Kieszek & Anna Walachowska Poland
9  Sandro Mazzuferi & Flora Giordani Italy
9  Marius Vilcu & Diana Cojuhar Moldova
11  Vadim Lehmann & Maria Vakhnina-Kleinschmidt Germany
11  Marcel Vodenik & Naja Dolenc Slovenia
13  Rafael Flaishman & Lika Abidor Israel
14  Egor Kondratenko & Mie Lincke Funch Denmark

Quarter-final

15  Natans Katkovskis & Jelizaveta Manija Latvia
16  Gabriele Oliva & Anna Scintu Italy
16  Ju Yi & Shen Qian China
18  Alexandru Birca & Ekaterina Vyalshina Moldova
18  Vladislav Tammi & Diana Gavrilova Estonia
20  Giulio Ferrante & Lidia Martinez Spain
21  Artur Mesropyan & Karolina Kobzar Ukraine
22  Matthias Fencak & Diana Bykova Austria
22  Mantas Kirvelis & Goda Siugzdinyte Lithuania
24  Artemij Seregin & Olga Abrazhevich Byelorussia

Round 2 (top 48)

25  Petr Pasha & Aleksandra Koldan Ukraine
26  Briant Leytman & Nino Dzneladze USA
27  Arthur Ankerstein & Vivien Kreiter Germany
28  Lorenzo Sica & Vanesa Maneva Italy
29  Jonni Peltola & Kastanja Rauhala Finland
30  Hans Christian Kogsboll & Charlotte Winding Larsen Denmark
31  Michail Dezhurov & Yelena Borovskaya Kazakhstan
31  Arturs Voicehovics & Anastasija Golubova Latvia
31  Sun Yibo & Xu Qiangzi China
34  Brynjar Björnsson & Perla Steingrimsdottir Iceland
34  Miha Zerjav & Valeriya Musina Slovenia
36  Alessandro Painsi & Fabienne Urschinger Austria
36  Ayan Zhumataev & Liya Kazbekova Kazakhstan
38  Deok Young Kim & Ga Yeon Cho Korea (South)
39  Yuuki Abe & Madoka Minakawa Japan
39  Kaspar Karumaa & Nele Nataly Metsis Estonia
39  Sergej Skripcenko & Marija Kozuchar Lithuania
42  Branislav Soltys & Emilia Scherfelova Slovakia
43  Stanislav Pavlov & Jessica Karpishen USA
44  Ignjat Filipovic & Paulina Doubravova Serbia
44  Mansur Romanov & Veronika Kan Uzbekistan
46  Michel Finkelchtein & Diana Proskurina Canada
47  Renato Bras & Adriana Bras Portugal
47  Kai Sum Liu & Wan Hin Liu Hong Kong

Round 1 (top 63)

49  Matti Kaksonen & Silja Rantala Finland
50  Lucas Felici & Lisa Laffargue France
51  Eldor Ishkabilov & Valeriya Malinovskaya Kazakhstan
52  Magnus Edvald Halldorsson & Anita Hlin Gutnadottir Iceland
53  András Katona & Klára Kovács Hungary
54  Gu Taekyun & So Hyeoun Kim Korea (South)
55  Ka Pan Tam & Vong Weng Lam Macau
56  Kento Ebihara & Natsumi Tokuno Japan
56  Zecir Kasumic & Enisa Durmo Bosnia and Herzegovina
58  Keanan Mcclune & Michaela Loots South Africa
59  Juraj Matisek & Zuzana Faskova Slovakia
60  Lam Hin Hong & Chloe Ho Hong Kong
60  Mehdi Lambarki & Charlene Meyssonnier France
62  U Tou Lao & Ng Lok San Macau
62  Herschelle Slee & Paxton Simons South Africa
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}