Results from Blackpool Dance Festival 2013 - Under 21 Ballroom Tuesday, 28 May 2013
Check how to advertise your product with us

Blackpool Dance Festival 2013
England - Blackpool Thursday, 23 May 2013

Under 21 Ballroom Tuesday, 28 May 2013

Watch Blackpool video LIVE!
Provided by DSI

Final

1  Wojciech Jeschke & Malgorzata Kowalska Poland
2  Andrej Volkov & Anastasiya Kravchenko Russia
3  Jianan Peng & Jia Ci Zhong China
4  Ilya Sukhonosov & Kristina Potapova Russia
5  Guo Ying & Huang Dong China
6  Yaroslav Semenenko & Ewa Sitarz Poland
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  [18] Michael Foskett & Nika Vlasenko England
7  [18] Michal Le & Sandra Jablonska Poland
9  [16] Yuchen Du & Fan Gao China
9  [16] Vadim Negrebetskiy & Yanina Krempets Ukraine
11  [15] Austin Joson & Korina Travis USA
12  [14] Luke Miller & Hanna Cresswell England
13  [8] Nicholas Kharlamov & Rochelle Kharlamov USA

Quarter-final

14  [22] Zhao Yi Heng & Long Shu Yi China
14  [22] Vladislav Komelkov & Elena Dovgan Ukraine
16  [21] Marek Bures & Ekaterina Kalish Czech Republic
17  [20] Edgar Sztuce & Justyna Barycka Poland
18  [18] Marcin Kleist & Olga Bronikowska Poland
19  [14] Krzysztof Myka & Agnieszka Osrodka Poland
19  [14] Elliott Whittaker & Charlotte Carruthers England
21  [13] Kyrylo Demidov & Olga Shchuchynska Ukraine
22  [12] Oleg Yashan & Anna Korovina Ukraine
23  [11] Giuseppe Sportillo & Giada Stranieri Italy
24  [10] Evgeniy Lekh & Kseniya Evdokimova Russia

Round 3 (top 48)

25  [20] Pavel Rasskazov & Karyna Lysenko Russia
25  [20] Liu Shoukun & Wei Mengmeng China
25  [20] Radoslaw Tomaka & Wioletta Kiwior Poland
28  [19] Hjalmar Göransson & Sara Frisack Sweden
28  [19] Artemiy Katashinskiy & Marina Katashinskaya Russia
30  [18] Wojciech Ples & Julia Czeczek Poland
31  [17] Alex Plant & Faye Edge England
31  [17] Long Qi Yu & Audrey Anne Siegel China
33  [16] Li Jin Ming & Liao Ai Ying China
34  [15] Geraint Heaney & Stephanie Noon England
35  [14] Chang Zi Biao & Xin Yu He China
36  [13] Roope Antila & Petra Mero Finland
36  [13] Chen Xiangyu & Jiao Yuehan China
36  [13] Yingfeng Zeng & Mengni Su China
39  [12] Sigurdur Atlason & Sara Jakobsdottir Iceland
39  [12] Matthew Dean & Sophie Webb England
39  [12] Vit Domorad & Simona Tejcova Czech Republic
42  [11] Zheng Jun Hao & Kayan Hau China
43  [10] Ivan Khrenov & Anna Maltseva Russia
44  [9] Alexander Bouet & Malin-agla Kristjansdottir Denmark
44  [9] Artem Tkachenko & Anna Ponomarenko Ukraine
44  [9] Florin Vlad & Natalia O''Connor USA
47  [2] Valerijs Borovojs & Inna Orlova Ireland
47  [2] Di Bo Yi & Li Meng Ran China

Round 2 (top 84)

49  [25] Hugo Gustafsson & Anna Götborg Sweden
49  [25] Linghao Kang & Anran Xing China
49  [25] Birkir Örn Karlsson & Rakel Matthiasdottir Iceland
49  [25] Jiang Nan Ql & Yue Yu China
49  [25] Jacek Stroz & Agata Kryszczak Poland
54  [24] Jussi Jurkola & Karoliina Makinen Finland
54  [24] Wiktor Wilga & Aleksandra Kucharska Poland
56  [23] Fernando Lareu Magdaleno & Julia Rudyak Spain
56  [23] Darren Morrissey & Christina Morrissey Australia
58  [22] Yi Chuan Liu & Yu Ju Liu Taiwan
59  [21] Wang Kun & Xu Wan China
59  [21] Marcin Wiatrowicz & Izabela Adamiec Poland
59  [21] Yuan Yiqi & Wan Yanni China
59  [21] Kacper Zielinski & Yaryna Drobatyuk Poland
63  [20] Chengyu Ge & Lin Guo China
63  [20] Emil Hallberg & Liisa Setala Finland
65  [19] Sergey Tsibiraev & Anastasiya Gavrichenkova Russia
66  [17] Brynjar Björnsson & Perla Steingrimsdottir Iceland
66  [17] Zhi Xiang Shi & Lu Shi China
68  [15] Massimiliano Canali & Greta Andrea Frugoli Italy
68  [15] Tyrone Thiara & Jasmine Stickley England
68  [15] Zhen Yu Yang & Wang Jing China
71  [14] Yang Jin Bin & Bai Lin China
71  [14] Daniil Egorenko & Maria Danutsa Russia
71  [14] Nikita Loginov & Mariya Bajkova Russia
74  [13] Kyrylo Tsurikov & Anna Atanasova Ukraine
75  [11] Adam Godfrey & Olivia Oates England
75  [11] Daniel Shapiro & Sandra Spernacka USA
77  [9] Bradley Humphreys & Kathleen O''Reilly Australia
78  [7] Dong Chan Um & Jee-In Kim Korea (South)
79  [6] Hyun Bum Choi & Hye-in Kim Korea (South)
79  [6] Magnus Edvald Halldorsson & Anita Hlin Gutnadottir Iceland
81  [5] Carl Hannon & Aisling Hannon Ireland
81  [5] Harry Keep & Aimee Falvey England
81  [5] Nick Lee Keng Lek & Jiamin Yang Singapore
84  [3] Denis Verbist & Erika Ranieri Italy

Round 1 (top 103)

85  [24] Matias Niemelä & Vera Hedman Finland
86  [23] Kristofer Hauksson & Hrafnhildur Arnardottir Iceland
86  [23] Vadym Zinets & Sofiya Lataria Ukraine
88  [22] Francesco Casotti & Anita Pratelli Italy
88  [22] Wiliam Duffen & Melissa Kirkpatrick England
88  [22] Karl Hallberg & Matilda Johansson Sweden
88  [22] Vasylyy Pyvnenko & Natalya Roschina Ukraine
92  [21] Armann Hagalin Jonsson & Erne Dogg Palsdottir Iceland
92  [21] Christian Skibsrud & Tuva Halvorsen Norway
94  [19] Josh Noon & Sara Western England
95  [18] Gudlaugur Valsson & Berglind Einarsdottir Iceland
96  [17] Sam Ardekani & Fanny Sandegren Sweden
96  [17] Justin Wurbs & Justine Rodewald Germany
98  [11] Lewis Bailey & Libby Williams England
99  [10] Andrew Sim & Emily Cobb-Hines USA
100  [9] Ryuichiro Atsumi & Ami Okano Japan
100  [9] Tae-Woo Yeom & Jung-Min Woo Korea (South)
102  [7] Seoug-Huk Choi & Jl Yeon Kim Korea (South)
103  [5] Tezuka Junichi & Nogi Manami Japan
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}