Results from Crystal Palace Cup - Amateur Standard Monday, 19 May 2008
Advertisement
If you do not want to see those adverts Become a member!
Check how to advertise your product with us

Crystal Palace Cup
England - London Monday, 19 May 2008

Amateur Standard Monday, 19 May 2008

Final

1  Emanuel Valeri & Tania Kehlet Denmark
2  Marat Gimaev & Alina Basyuk Russia
3  Chao Yang & Yiling Tan China
4  Simone Segatori & Annette Sudol Germany
5  Donatas Vezelis & Lina Chatkeviciute Lithuania
6  Marek Kosaty & Paulina Glazik Poland
7  Giuseppe Longarini & Valentina Basili Italy
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

8  Francesco Decandia & Sabrina Laconi Italy
9  Rüdiger Homm & Friederike Tischendorf Germany
9  Matthew Rooke & Anna Longmore Australia
11  Lorenzo Tarabelli & Federica Agostinelli Italy
12  Alex Sindila & Katie Gleeson England

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

13  Richard Tonizzo & Claire Hansen Canada
14  Igor Mikushov & Anna Demidova USA
15  Gustaf Lundin & Valentina Oseledko Sweden
16  Eldar Dzhafarov & Anna Sazina Azerbaijan
16  Valentin Lusin & Renata Busheeva Germany
18  Markus Hirvonen & Mariia Hirvonen Finland
18  Andrey Sirbu & Alexandra Hixson England
20  Masayuki Ishihara & Ayami Kubo Japan
21  Jack Beale & Viktorija Triscuka England
21  Gaetano Iavarone & Emanuela Napolitano Italy
23  Dusan Dragovic & Daria Fedorova Serbia
24  Francesco Pepe & Assunta Viscione Italy

Round 2 (top 40)

25  Ivo Lodesani & Ida Sicilia Italy
26  Mathias Kehlet & Valeria Semochkina Denmark
26  Antonio Micheli & Bianca Tonizzo Australia
26  Oscar Pedrinelli & Kamila Brozovska Czech Republic
26  Ronen Zinshtein & Mariam Izmaylova USA
28  Aleksandr Radush & Alisa Pavlova Russia
28  Rhett Salmon & April McMahon Australia
30  Stephen Arnold & Charlotte Cutler England
30  Kazuki Sugaya & Ikuyo Ozaki Japan
32  Nicola Chianese & Assunta Chianese Italy
33  Nikita Latyshev & Mariya Kerentseva Russia
34  Janis Kukainis & Yuliya Blagova USA
37  Sergiy Bosetskyy & Liliia Gladiuk Ukraine
38  Zheng Qing Huang & Zhang Yi Yang China
39  Michael Glikman & Milana Deitch Australia
40  Leonid Burlo & Tetyana Rozhkova Byelorussia

Round 1 (top 52)

41  Simeon Stoynov & Kora Stoynova (aka Uczekaj) USA
42  Yuriy Prokhorenko & Mariya Sukach Ukraine
43  Oleg Storozhuk & Gemma-louise Arnold England
44  Thomas Kagnes & Aleksandra Kakurina Norway
45  Norichika Ikemoto & Miki Funazashi Japan
45  Ira Pollock & Abby Pollock USA
47  James Van Elswyk & Samantha Newcomb Australia
48  Steven Grinbergs & Rachelle Plaass Australia
49  Kane Wanjen Cheng & Natalie Liwen Chang Taiwan
49  Hideyuki Seuchi & Tomoko Kawachi Japan
51  Hiroki Koike & Caroline Mitten England
52  Ash Robinson & Liz Mcmahon Australia
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}