Results from German Open 2010 - Youth Latin Tuesday, 17 August 2010
Check how to advertise your product with us

German Open 2010
Germany - Stuttgart Tuesday, 17 August 2010

Youth Latin Tuesday, 17 August 2010

Final

1  Evgeni Kuzin & Elina Popova Russia
2  Joel Lopez & Kristina Bespechnova Spain
3  Kirill Kolpashchikov & Angelina Sibaeva Russia
4  Viktor Burchuladze & Valeriya Agikyan Russia
5  Nikolay Andruschenko & Darya Seyko Russia
6  David Manukyan & Karolina Maevskaya Russia
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Eric Testa & Marta Cogno Italy
8  Mateusz Sobczynski & Kamila Schmidt Poland
8  Winson Tam & Anna Nina Kus Canada
10  Roman Gerbey & Ganna Poberezhnyk Ukraine
11  Jason Chao Dai & Patrycja Golak USA
12  Dmitriy Bunin & Zhanna Sablina Russia

Quarter-final

13  Stefan Grigore & Laura Filipescu Romania
14  Jakub Lipowski & Pola Anforowicz Poland
14  Valeriy Pavlov & Ekaterina Karaschuk Russia
16  George Eduard Sutu & Ludivine Brangbour France
17  Vladyslav Bohdanov & Maryana Dudchenko Canada
18  Marc Jimenez Blanch & Valeryia Urymahava Spain
19  Artem Efanin & Anastasiya Kornilova Russia
20  Alexandre Mössner & Katharina Dahm Germany
21  Stefano Grassi & Giulia Ardizzoni Italy
22  Guido Gencarelli & Angelika Mkrtchjan Germany
23  Artem Gaylit & Elizaveta Shibaeva Byelorussia
24  Sergiu Maruster & Justine Reynaud France

Round 4 (top 47)

25  Michal Le & Kamila Duranska Poland
26  Sebastian Mroz & Joanna Szumkowska Poland
26  Valeriu Ursache & Tatiana Scheghiriova Moldova
28  Jader De Pazzi & Jessica De Bona Italy
28  Jokubas Venckus & Jomante Dapkeviciute Lithuania
28  Errol Williamson & Christine Hojmark Thomsen Denmark
31  Dmitro Paley & Oksana Tsykalyuk Ukraine
31  Rami Schehimi & Lilli Hils Germany
33  Konstantin Astafiev & Vladlena Khodyreva Russia
34  Artur Balandin & Anna Salita Germany
34  Michal Danilczuk & Aleksandra Konstantinova Poland
34  Nikolai Mikadze & Alena Parkhomenko Russia
37  Abylaykhan Akkubekov & Veronika Popova Kazakhstan
37  Filipp Zholudev & Ekaterina Kostochkina Russia
39  Gregor Bronstein & Aigulim Gerich Germany
39  Paul Adrian Moldovan & Cristina Maria Tatar Romania
39  Frank Zegels & Danique Zegels Netherlands
42  Razvan Florin Dumitrescu & Alina Andreea Radu Romania
42  Kirill Pavlov & Anna Argun Russia
42  Andrey Prytkov & Margarita Bondarenko Russia
42  Jan Skuhravy & Dominika Bergmannova Czech Republic
46  David Mhitaryan & Galina Mhitaryan Ukraine
47  Shim Young Eun & Song Ha Kim Korea (South)

Round 3 (top 94)

48  Evgeniy Nikitin & Dana Spitsyna Russia
48  Robert Veskus & Kristiina Prants Estonia
50  Adrian Kopczynski & Natalia Glebocka Poland
50  Artem Kruchin & Oksana Vetis Russia
50  Vyatseslav Molkin & Anastasiya Galkevich Estonia
53  Maksim Blinov & Mariya Astafeva Russia
53  Marco Di Filippo & Alessia Biondi Italy
55  Krists Ciapas & Anna Andreicuka Latvia
56  Ivan Kazakevich & Jurga Gustaite Lithuania
56  Felix Kunkel & Isabell Lehmann Germany
58  Salvatore Ammirata & Brenda Zampierollo Italy
58  Michal Hornicek & Yana Grishchenko Czech Republic
60  Dan Capcelea & Doina Ignat Moldova
60  Marts Punins & Dana Jakobsone Latvia
62  Alexandru Dutcovici & Ana Maria Marin Romania
62  Oleg Ischenko & Ekaterina Ukhova Russia
62  Edgars Kravalis & Laura Valta Latvia
62  Sergey Minaev & Angelina Troshina Russia
62  Joan Roca Fabra & Ksenya Rybina Spain
67  Mstislav Kazakov & Alena Kazakova Russia
67  Frederik Lund & Sofie Samuelsen Denmark
67  Vilem Parik & Sabina Klokova Czech Republic
70  Josef Just & Helena Birgusova Czech Republic
70  Andriy Nikitchenko & Zlata Prykhodko-bosova Ukraine
70  Aleksey Shabarshin & Arina Lelina Russia
70  Tobiasz Uniejewski & Yuliya Luzina Poland
74  Giuseppe De Bari & Enrica Campari Italy
74  Nicolo Galanti & Flavia Calcioli Italy
74  Daniel Shapilov & Jessica Eisenkrein Germany
77  Arturs-karols Junelis & Natalia Szypulska Latvia
77  Vladlen Kravchenko & Aigerim Toktarova Kazakhstan
77  Denis Mironov & Elena Malyanova Russia
77  Maxim Stepanov & Anastasia Sawision Germany
77  Tauras Tunyla & Gabija Vaickute Lithuania
82  Nikolay Chernov & Evgeniya Florinskaya Russia
82  Silas Kunkel & Merlene Gerstmann Germany
82  Aliksey Tkachuk & Nadzeya Valui Byelorussia
85  Valters Janis Frickauss & Liva Orleane Latvia
85  Leonid Khokhlov & Yulia Koshkina Russia
85  Filip Kopczynski & Maria Zakrzewska Poland
88  Albert Fuentes Martinez & Montse Martin Sans Spain
88  Oleksandr Savchenko & Anna Cherney Ukraine
90  Boris Basin & Maria Janutis Estonia
90  Harry Bober & Romy Kuhlmann Germany
90  Lee Ho Chang & Ye Rim Oh Korea (South)
90  Vadim Gorbach & Elena Rabinovich Russia
94  Martin Simek & Dita Tuhackova Czech Republic

Round 2 (top 130)

95  Iulian Bratulescu & Ioana Martina Vrinceanu Romania
95  Aleksandr Klimkin & Tatyana Zhilkina Russia
95  Sergey Litvinov & Anastasiya Ugarova Russia
98  Andre Branco & Elisa Thomé Portugal
98  Stefan Nedelcu & Yasmine Stuparu Romania
98  Yakov Ponomarenko & Yuliya Ponomarenko Russia
101  Alex Gerlein & Karolina Bauer Germany
101  Francesco Impellizzeri & Martina Tagliacollo Italy
101  Kasper Korup & Line Schmidt Denmark
104  Valters Boroviks & Diana Romancane Latvia
105  Aurimas Bartkus & Klimate Auguste Lithuania
105  Arturs Freimanis & Elina Muceniece Latvia
105  Artur Sabitov & Kristina Grigoryan Kazakhstan
108  Filip Golkowski & Sandra Nguy-dinh Poland
108  Jani Neulaniemi & Henni Syvaoja Finland
110  Vladimir Kasilov & Yaroslava Tkach Ukraine
111  Rasmus Lander & Pavlina Georgieva Denmark
111  Andrey Magdisyuk & Ekaterina Knyshova Russia
111  Arturs Voicehovics & Anastasija Golubova Latvia
114  Rene Carrera & Sofia Gorbatchev Germany
114  Vladislav Korennoy & Regina Zhilina Russia
114  Andreas Sopov & Katharina Wawilow Germany
117  Ernest & Daniela Levin Israel
117  Nikolay Chistov & Ekaterina Zaletova Russia
119  Arkadiusz Glogowski & Sandra Wieliczko Poland
119  Ferran Martos Serra & Andrea Villa Castro Spain
121  Ioan Bogdan Talpiga & Ana Mirela Talpiga Romania
122  Marco Mendonça & Adriana Bras Portugal
122  Thomas Postera & Katharina Diewert Germany
124  Stefan Liviu Dumitru & Teodora Dragus Romania
124  Raphael Duranton & Sandra Gomez France
126  Kristjan Pikk & Liisbeth Lillo Estonia
127  Patrick Mössner & Annsophie Mürle-Thür Germany
128  Tobias Soencksen & Viktoria Mitzel Germany
129  Deniss Artemjevs & Julija Guseva Latvia
130  Tony Muzzupapa & Lou Alligier France

Round 1 (top 166)

131  Denis Bykov & Alexandra Kondrashova USA
131  Denis Deisser & Lorena Karolin Finger Germany
131  Ergo Lükk & Rutt Metusala Estonia
131  Henry Puusepp & Laura Puusepp Estonia
135  Sam Hunter & Charlotte Plant England
135  Andronache Andrei Ichim & Amalia Elena Ilasoaia Romania
135  Oliver Steirl & Natalie Didyk Germany
135  Ugnius Vaidila & Rina Brandt Canada
139  Dimitrii Pescov & Vanessa Beer Germany
140  Benjamin Becker & Josefin Dinger Germany
140  Josef Sedlmair & Tabea Louisa Thaler Germany
142  Renato Bras & Ana Carolina Faustino Portugal
142  Federico Novacchi & Ela Vukovic Croatia
144  Gonçalo Guerreiro & Raquel Ferreira Portugal
144  Jia Wie Liu & Xiao Siyuan China
146  Jeremy Brossard & Clothilde Buniazet France
146  Dimitro Schmuck & Tatjana Lavrova Germany
148  Mark Spektor & Susan Fichte Germany
149  Dennis Dembinski & Moira Roelle Germany
150  Sergej Piskun & Sofyia Derr Germany
150  Julian Schmidt & Ingrid Kelsch Germany
152  Julio Garcia Serrano & Ana Garcia Serrano Spain
152  Markus Noll & Verena Noll Germany
154  Mihai Danciuloiu & Bianca Lozan Romania
155  Christoph Holczik & Bettina Finek Austria
155  Oleksiy Teslenko & Olga Galkevych Ukraine
157  Klemens Hofer & Julia Kaiser Austria
157  Christian Klein & Kristina Kozenkova Germany
157  David Rehrl & Marina Hillebrand Austria
160  Eduard Wall & Samira Deller Germany
161  Felix Zadow & Julia Klein Germany
162  Dmytro Skurativskyy & Galyna Morgun Ukraine
163  Jan Quandt & Lena Wurst Germany
164  Vasiliy Drozdov & Tatyana Saveleva Russia
164  Falcon Keller & Jasmin Schätz Germany
164  Alexandre Trente & Andrea Ferrier France
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}