Results from German Open 2011 - GOC Juvenile II Latin Friday, 19 August 2011
Check how to advertise your product with us

German Open 2011
Germany - Stuttgart Tuesday, 16 August 2011

GOC Juvenile II Latin Friday, 19 August 2011

Final

1  Evgeniy Nikitin & Yuliya Khurtina Russia
2  Daniil Pisankin & Arina Marukhina Russia
3  Alin Andrei Beca & Elena Catalina Tampau Romania
4  Danila Mazur & Anastasiya Polonskaya Russia
5  Kristers Smits & Melissa Bessonova Latvia
6  Veaceslav Nagailic & Cristina Batrincea Moldova
7  Mamertas Lozys & Skaiste Jazilionyte Lithuania
Advertisement
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

8  Vladislav Stepanov & Albina Makina Russia
9  Oleksandr Savchuk & Natalja Leluk Ukraine
10  Glenn Richard Boyce & Lydia Hedges England
11  Alexandru Herciu & Ariana Cheteles Romania
12  Karolis Burneikis & Izabela Shekaite Lithuania
13  Daniil Savin & Agata Pugacheva Russia
14  Artem Erkaev & Darya Bondareva Russia
15  Maksim Goryachok & Inna Geval Ukraine

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

16  Egor Filev & Yana Nikitina Russia
17  Nikita Novikov & Kseniya Evseeva Russia
18  Vsevolod Kovalenko & Mariya Baltachi Russia
19  Evgeniy Shulyak & Elizaveta Polyanskaya Russia
20  Rodion Bokov & Anastasiia Demianenko Cyprus
21  Miroslav Bonev & Lora Dankova Bulgaria
22  Andrey Finogenov & Darya Klemzikova Russia
23  Roman Havric & Olga Moraru Moldova
23  Dmitry Ronzhin & Aleksandra Raskatova Russia
23  Sebastian-Alin Zicoane-Heler & Anca Copos Romania
26  Gheorghe Ciumasu & Andreea Grama Moldova
27  Krisjarlet Kivisaar & Silvia Susanne Barjabin Estonia

Round 2 (top 54)

28  Sergey Selyuk & Ekaterina Raspopova Russia
28  Daniels Simosons & Sara Zuberga Latvia
30  Paul Cioloca & Antonia Bacos Romania
30  Jakov Kostjanko & Katerina Maijorova Estonia
30  Tudor Muresan & Ana Cirdan Romania
30  Vladislav Untu & Aleksandrina Oltyants Moldova
34  Ilia Krevskiy & Anastasiya Maksimenkova Russia
34  Georgiy Shvets & Elizaveta Savenko Russia
34  Cristian Vladicescu & Paulina Golban Moldova
37  Kostyantin Geraymovich & Katerina Yavorska Ukraine
37  Daniil Piazenko & Alina Jankauskaite Lithuania
37  Andrey Prikhodko & Kristina Pischugina Kazakhstan
40  Valentin Kravchenko & Anastasiya Guryanova Russia
40  Efrem Kuzmichenko & Samira Harez Germany
40  Daniil Safronov & Mariya Nikitina Russia
43  Vlad Nicolae Robu & Anda Silaghi Romania
44  Matvey Bykov & Viktoriya Kormacheva Russia
44  Vlad Malii & Andreea Pascarenco Moldova
44  Axel Sampino & Alizée Bois France
47  Egor Nesterenko & Kristina Sedunova Russia
47  Vladimir Terentev & Yuliya Fedorova Russia
49  Dragos Hepcal & Ilinca Lianu Romania
50  Arnold Shubin & Aurora Shubina Germany
50  Roman Yunkind & Anna Kim Kazakhstan
52  Márk Nagy & Liza Vörös Hungary
52  Savely Saltymakov & Alina Lebedko Russia
52  Igor Vanyukov & Polina Barsukova Russia

Round 1 (top 106)

55  Nikita Kovalev & Maryya Vysotskaya Ukraine
55  Raul Andrei Mihoc & Adelina Pelin Romania
57  Oleksandr Kopachevskiy & Alina Abu Ukraine
57  Nikita Saliev & Milana Kuznetsova Kazakhstan
57  Vladimir Shishov & Irina Davydova Russia
60  Tore Lund & Tiara-Sophia Wibawa Denmark
60  Stanislav Oleynichenko & Alisiya Zlobina Russia
60  Aleksey Zakharov & Mariya Plyaskina Russia
63  Pavel Gorbachev & Elizaveta Galaktionova Russia
63  Steven Korn & Isabell Justus Germany
63  Marius Eric Nitu & Ioana Daiana Stanciu Romania
66  George Gug & Rebeca Cuciula Romania
66  Ivan Ishanov & Sofya Melikyan Russia
66  Bogdan Panyukov & Aleksandra Krivushkova Russia
66  Vladislav Ponkratov & Sofiya Glyanenko Russia
66  Nikita Yatsun & Elisabeth Yatsun Germany
71  Claudiu Ana & Valerie Durban Germany
71  Andrey Egay & Anna Kurnosova Russia
71  Laviniu Ionut Gradea & Maria Teodora Stanciu Romania
71  Danila Kuzmenko & Anna Paramzina Russia
71  Catalin Terescenco & Mihaela Secrieru Moldova
71  Iivo Töysä & Ester Pentikäinen Finland
71  Nikita Varest & Polina Gusyatskaya Russia
78  Alexey Guselnikov & Diana Epeykina Russia
78  Raul Isgandarov & Nargiz Guliyeva Azerbaijan
80  Daniyar Abenov & Aleksandra Rakhmankulova Kazakhstan
80  Constantin Elvin & Carina Monica Adochitei Romania
82  Yaroslav Lyalenkov & Elizaveta Gavrilina Russia
82  Batyrkhan Rakhmetullin & Diana Almagambetova Kazakhstan
82  Yu Bo Zhu & Qi Hong Li China
85  Sebastian Bindewald & Francesca Maria Zeller Germany
85  Kaur Pesor & Reti Ojasalu Estonia
87  Timofey Aleshin & Jaroslava Zinina Russia
87  Dmitry Prisyazhnyy & Anna Stepanyuk Russia
87  Nikita Velma & Polina Beloedova Russia
90  Alan Aleksander Antriainen & Nastasija Kauts Estonia
90  Matvey Korneev & Alina Pestereva Russia
90  Alibek Zhusipbay & Aleksandra Tsoy Kazakhstan
93  Daniel Eimann & Monika Nekipelova Germany
93  Davyd Filosin & Kamila Esekina Kazakhstan
93  Timofey Makarenko & Arevik Babakhanyan Russia
93  Robert Petersh & Elina Ablyamitova Russia
93  Nikita Romanov & Darya Seryakova Russia
93  Nick Sommerauer & Theresa Koch Germany
99  Bogdan Nicolae Asaftei & Daria Tutunaru Romania
99  Arthur Awick & Marina Awick Germany
99  Wan Sheng Ding & Kexin Zong China
99  Andrej Kulik & Nicole Balski Germany
99  Aleksandr Markin & Iona Miskevich Russia
99  Gleb Rusakov & Evgeniya Semenova Russia
105  Chen Chen Yao & Qian Chu Yang China
106  Artem Nikashin & Elizaveta Postnikova Russia
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}