Results from Imperial 2008 - Youth Standard Sunday, 05 October 2008
Advertisement
If you do not want to see those adverts Become a member!
Check how to advertise your product with us

Imperial 2008
England - Frimley Green Sunday, 05 October 2008

Youth Standard Sunday, 05 October 2008

Final

1  Chong He & Jing Shan China
2  Igor Kruglov & Olga Scherbina Russia
3  Vasiliy Kirin & Ekaterina Prozorova Russia
4  Riccardo Pacini & Sonia Spadoni Italy
5  Dusan Dragovic & Ekaterina Romashkina Serbia
6  Vladimir Rudko & Mariya Ivanova Russia
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  [27] Jack Beale & Viktorija Triscuka England
8  [26] Lukasz Tomczak & Aleksandra Jurczak Poland
9  [21] Mathias Kehlet & Valeria Semochkina Denmark
10  [18] Artem Terekhov & Olga Tarasova Russia
10  [18] Zhi An Wun & Cen Zheng China
12  [17] Simone Carabellese & Lucia Cafagna Italy

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

13  [19] Wang Xin & Chen Junxia China
14  [14] Andres End & Liis End Estonia
15  [13] Ben Taylor & Stefanie Bossen Denmark
16  [11] Matteo Del Gaone & Serena Gagliardi Italy
16  [11] Fedor Isaev & Anna Zudilina Russia
16  [11] Earle Williamson & Tara James Denmark
16  [11] Qiang Yu & Yue Dan China
20  [10] Nikita Latyshev & Ekaterina Maksimova Russia
21  [9] Jorgen Nilsen & Hanne Marie Akselsen Norway
22  [8] Filipp Borisenok & Mariya Patratiy Russia
22  [8] Xiang Li & Xiaotong Zhang China
24  [6] Ilari Lehtonen & Johanna Kanto Finland

Round 2 (top 47)

25  [21] Jaak Vainomaa & Taina Savikurki Finland
27  [19] Lasse Legaard & Anne Sofie Brogaard Denmark
28  [18] Ivo Lodesani & Stephanie Warwick England
29  [17] Igor Nesterov & Olga Priamilova Russia
30  [16] Matteo Basili & Debora Mobili Italy
30  [16] Ilya Serebryakov & Margarita Deryabina Russia
32  [15] Anatoly Novoselov & Alina Merenkova Russia
32  [15] Simon Riding & Cecilie Funch-nielsen Denmark
34  [14] Yuriy Prokhorenko & Mariya Sukach Ukraine
35  [13] Aleksei Eliseev & Kseniya Bochkareva Russia
35  [13] Damir Haluzan & Tadeja Haluzan Slovenia
35  [13] Jannick Pedersen & Charlotte Rikke Christiansen Denmark
38  [11] Michael Giuliano & Martina Rugani Italy
38  [11] Roberto Noschese & Luisa Improda Italy
40  [10] Cristian Giusti & Roberta Giacomi Italy
41  [9] Sigurdur Atlason & Sara Jakobsdottir Iceland
42  [8] Anssi Heikkilä & Jenni Koskinen Finland
42  [8] Semen Iatsenko & Anna Rozhkova Russia
44  [7] Jurijs Trosenko & Claudia Ketonen Finland
45  [5] Salvatore Vitacca & Stefania Vitacca Italy
46  [2] Robin Kristiansen & Lillian Aasebu Norway
47  [1] Juan Francisco Gil & Merce Llorca Spain
47  [1] Hampus Norberg & Lana Murphy (aka Astrom) Sweden

Round 1 (top 62)

49  [29] Alexander Mateev & Lilja Hardardottir Iceland
49  [29] Andrej Mesojedec & Lea Perovsek Slovenia
51  [23] Marius Kristiansen & Mette Brandstadmoen Norway
52  [22] Jon Eythor Gottskalksson & Denise Margret Yaghi Iceland
53  [21] Andre Lundal Nilsen & Marie Grung Norway
54  [20] Kristoffer Frimo Melaes & Cathrine Glint Wolden Norway
55  [18] Martin Jul Jensen & Sofie Funch-Nielsen Denmark
56  [17] Teleric Ianakiev & Maria Staritchenok USA
57  [15] Guiseppe Massimilla & Courtney Payne Italy
58  [14] Nicolai Bouet & Caroline Kjeldgaard Denmark
59  [8] Arnar Mar Einarsson & Sigrun Tinna Gunnarsdottir Iceland
60  [5] Adam Edwards & Angelina Korotchenko England
61  [4] Madiyar Abrassilov & Madina Amirgamzayeva Kazakhstan
62  [3] Jonathan Borg & Roxanne Buttigieg Malta
63  [2] Ilyas Bayguzhin & Yana Tyan Kazakhstan
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}