Results from Marseille Dancesport Festival - IDSF World Youth Latin Saturday, 22 March 2008
Check how to advertise your product with us

Marseille Dancesport Festival
France - Marseille Saturday, 22 March 2008

IDSF World Youth Latin Saturday, 22 March 2008

Final

1  Charles-Guillaume Schmitt & Elena Salikhova France
2  Roman Kovgan & Marina Sergeeva Russia
3  Anton Karpov & Khrystyna Moshenskaya Russia
4  Dario Scuderi & Marina Mangione Italy
5  Umberto Gaudino & Louise Heise Italy
6  Konstantin Gorodilov & Emma-Leena Koger Estonia
7  Pavel Zvychaynyy & Jacqueline Cavusoglu Germany
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

8  Rihards Eglitis & Elza Pole Latvia
8  Vitaliy Proskurin & Natia Kuprava Ukraine
10  Pawel Bartelik & Paulina Dabek Poland
11  Stanislav Engelgardt & Anastasia Biatova Ukraine
12  Vladislav Inostrantsev & Marina Nikolajeva Estonia
12  Yumiya Kubota & Rara Kubota Japan
14  Sebastian Saarinen & Laura Lackman Finland

Quarter-final

15  Joel Gonzalez & Ariadna Gil Spain
16  Daniel Falkenberg & Anastasiya Melnikova Denmark
17  Yosi Laskin & Evgenia Libman Israel
18  Andrey Kitsun & Yuliya Krepchuk Byelorussia
18  Yuki Suzuki & Kana Suzuki Japan
18  Vjaceslavs Visnakovs & Tereza Kizlo Latvia
21  Jakub Drmota & Lenka Navorkova Czech Republic
21  Kyle Taylor & Jourdan Stone England
23  Philipp Clemens & Weronika Slotala Germany
23  Juan Jose Perez & Marina Bordoy Spain
25  Earle Williamson & Tara James Denmark

Round 2 (top 48)

26  Ernest Jelen & Karolina Woronko Poland
26  Ádám Katona & Júlia Kardos Hungary
26  Armen Petrosyan & Nicole Pyatetskya USA
26  Miha Stefl & Ursa Tomazic Slovenia
30  Stefan Grigore & Laura Filipescu Romania
30  David Odstrcil & Beata Koblizkova Czech Republic
30  Liudas Tamulaitis & Ieva Konopliovaite Lithuania
30  Bogdan Tyaglyy & Anastasiya Ermishova Azerbaijan
34  Artem Gaylit & Viktoriya Iuleva Byelorussia
34  Andras Szeles & Boglarka Czina Hungary
36  Bojan Lazareski & Sonja Ilic Serbia
37  Andrew Escolme & Amy Louise Baker England
37  David Jutge & Johanna Rivier France
37  Edvardas Racius & Jekaterina Plikosova Lithuania
40  Telmo Madeira & Sara Venturinha Portugal
41  Lec Patoku & Veronika Lamonna Albania
42  Joao Martins & Susana Zambujo Portugal
43  Mark Shikerman & Alina Butorina Israel
44  Jens Mattila & Sofia Mäki Ontto Finland
44  Andrej Mesojedec & Lea Perovsek Slovenia
46  Frank Zegels & Danique Zegels Netherlands
47  Juraj Griger & Radka Britanakova Slovakia
48  Calin Florin Bochis & Diana Annamaria Groza Romania

Round 1 (top 68)

49  Amat Kambarov & Alina Kotkova Kazakhstan
49  Ivan Karastoianov & Nikol Nikolova Bulgaria
51  Matej Stec & Natalia Urbanova Slovakia
52  Adalsteinn Kjartansson & Rakel Gudmundsdottir Iceland
52  Aleksandar Vukosavljevic & Irina Perovic Serbia
54  Christopher Nyemchek & Nesya Serebro USA
55  Jorgen Nilsen & Hanne Marie Akselsen Norway
56  Antonio Ady Kolarevic & Vanja Vujic Croatia
57  Nick Kocken & Ashley Sluijsmans Netherlands
58  Rouslan Aliev & Anastasia Kuzmina Greece
58  Darren Westhuizen & Valentine Westhuizen South Africa
60  Andrey Nikitin & Sabina Diyarova Uzbekistan
61  Vedran Celic & Maja Bijelic Croatia
62  Mikael Johansson & Maja Denevska Sweden
62  Raed Mourad & Chloe El Hourani Lebanon
62  Taras Tarach & Dina Potapova Kazakhstan
62  Alexander Wonisch & Anja Höfler Austria
66  Paul Andriamaro & Chloe Andriamaro France
66  Wang Chun Yen & Chiang Hsin Taiwan
66  Robin Kristiansen & Mai Mentzoni Norway
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}