Results from The International Championships - Junior Latin CSRP(J) Tuesday, 10 October 2006
Check how to advertise your product with us

The International Championships
England - Brentwood/London Tuesday, 10 October 2006

Junior Latin CSRP(J) Tuesday, 10 October 2006

Final

1  Artur Tarnavskiy & Mariya Dyment Ukraine
2  Ji Wang & Vivian Xue Gao China
3  Dario Scuderi & Marina Mangione Italy
4  Vitaliy Proskurin & Natia Kuprava Ukraine
5  Kyle Taylor & Jourdan Stone England
6  Stanislav Engelgardt & Anastasia Biatova Ukraine
Advertisement
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  [33] Viktor Burchuladze & Vera Bondareva Russia
8  [30] Roman Zotov & Lidiya Chernova Russia
9  [29] Chong He & Jing Shan China
10  [27] Semen Iatsenko & Anna Rozhkova Russia
11  [16] Jakub Drmota & Lenka Navorkova Czech Republic
12  [15] Jing Yang & Li Yang China
13  [13] Daniel Power & Amy Ward England
14  [11] Xiang Sun & Huang Bao Er China

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

15  [14] Evgen Golichenko & Kateryna Krut Ukraine
16  [13] Xie Wen Chao & Zhang Yu Bai China
16  [13] Roman Oligov & Valeriya Babay Ukraine
18  [12] Igor Kruglov & Olga Scherbina Russia
19  [10] Francesco Bertini & Noemi Urso Italy
20  [9] Sigurdur Atlason & Sara Jakobsdottir Iceland
20  [9] Filipp Borisenok & Anastasiya Kuznetsova Russia
20  [9] Yu Ting Wen & Xiao Chun Yao China
23  [8] Daniel Silva & Lauren Hunt England
24  [7] Emanuele Caruso & Carlotta Fucci Italy
25  [6] Yu Dong Chen & Du Lin Ling China
25  [6] Alex Freyr Gunnarsson & Ragna Björk Bernburg Iceland
25  [6] Fedor Isaev & Anna Zudilina Russia
28  [5] Yufeng Bi & Tian Ding Mao China
28  [5] Aleksey Polovnikov & Anna Argun Russia
28  [5] Yao-nan Xu & Cheng Jia Ni China
31  [3] John Giannini & Stevie Jones England

Round 2 (top 60)

32  [17] Li Di & Zhao Lei China
33  [16] Christopher Nyemchek & Nesya Serebro USA
34  [15] Benjamin Calkar & Tara James Denmark
35  [13] David Ellis & Danielle Grover England
35  [13] Ashley Johnson & Shanee De Beer South Africa
35  [13] Daniil Kapitanov & Ekaterina Tregubova Russia
35  [13] Matteo Lumetta & Nausica Angelini Italy
35  [13] Hampus Norberg & Lana Murphy (aka Astrom) Sweden
40  [12] Chaoyi Fan & Tian Li Qi China
40  [12] Ott Sander Palm & Madli Pappa Estonia
42  [11] Fedele Leone & Sara Staltari Italy
43  [10] Oleksandr Frantsen & Olga Shchuchynska Ukraine
44  [9] Sidney Chong & Ellie Smith England
44  [9] Jan Hamburg & Maria Soone Estonia
44  [9] Morten Riis & Sarah Hoffmann Denmark
47  [7] Francesco Brandoli & Alessia Biondi Italy
47  [7] Simone Mezzetti & Elisa De Grossi Italy
47  [7] Ben Milan-Vega & Rebecca Milan-Vega England
47  [7] Mechyslav Pavlyuk & Margaretta Midura USA
47  [7] Lorenzo Romano & Eleonora Riccardi Italy
52  [5] George Bowyer & Charlotte Sweeney England
53  [4] Giuseppe Daddato & Ilaria Vino Italy
54  [2] Edmund Ault & Nikita Vince England
54  [2] Lyman Young Heung & Yinn Chau China
56  [1] Aarron Feeney & Clara Roy England
56  [1] Nathan Thetford & Hermione Green England
58  Jaakko Kivijärvi & Derya Özgün Finland
58  Marius Kristiansen & Kristine Bohnsdalen Norway
58  Vegard Soetvik Krogh & Jeanette Kristiansen Norway

Round 1 (top 65)

61  [24] Bruno Picconi & Carlotta Liardi Italy
62  [23] Aleksei Eliseev & Anastasiya Rybalko Russia
63  [20] Yasufumi Ishizuka & Kanako Ishihara Japan
64  [15] Ville Nikkanen & Sanni Breilin Finland
65  [12] Roobert Perttilä & Kaisla Kivijärvi Finland
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}