Results from Universal Championships - Amateur Latin Sunday, 18 January 2009
Check how to advertise your product with us

Universal Championships
England - Frimley Green Sunday, 18 January 2009

Amateur Latin Sunday, 18 January 2009

Final

1  Jurij Batagelj & Jagoda Batagelj (aka Strukelj) Slovenia
2  Andrei Zaitsev & Anna Kuzminskaya Russia
3  Nino Langella & Nataliya Maidiuk Italy
4  Nikita Brovko & Alina Zharullina Russia
5  Ferdinando Iannaccone & Yulia Musikhina Italy
6  Troels Bager & Ina Ivanova Jeliazkova Denmark
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  [50] Neil Jones & Ekaterina Jones (aka Sokolova) England
8  [33] Stanislav Nikolaev & Alexandra Nelyubina Russia
9  [30] Joshua Keefe & Sara Magnanelli Australia
10  [17] Carlos Custodio & Elena Custodio (aka Plescenco) Portugal
11  [11] Stefano Oradei & Veera Kinnunen Sweden
12  [7] Albert Naydenov & Alena Naydenova Russia

Quarter-final

13  [16] Arkady Bakenov & Rosa Filippello New Zealand (Aotearoa)
14  [14] Lenny Gouwerok & Laura Zmajkovicova Netherlands
14  [14] Markku Hyvarinen & Disa Kortelainen Finland
16  [12] Aleksandr Altukhov & Oksana Dmytrenko USA
16  [12] Alejandro Hernandez & Kerri Ann Donaldson England
18  [11] Andrea Silvestri & Martina Váradi Hungary
19  [7] Manuel Frighetto & Karin Rooba Estonia
19  [7] Morten Löwe & Zia James Denmark
19  [7] Sergey Maksyuta & Jenna Bagge Knudsen Denmark
22  [6] Simone Franco & Laura Hair England
23  [3] Sandris Cirulis & Nina Bezzubova Latvia
23  [3] Janick Loewe & Pia Lundanes Loewe Denmark

Round 2 (top 46)

25  [21] Gunnar Gunnarsson & Anne Bruun Baden Denmark
26  [19] Sergey Kostetsky & Sofya Porokhova Ukraine
27  [18] Daniel Falkenberg & Anastasiya Melnikova Denmark
27  [18] Domenik Herrmann & Anna Walz Germany
29  [17] Craig Monley & Sriani Argaet Australia
30  [16] Tomas Merk & Martina Tirelli Italy
31  [13] Igor Yaremenko & Yana Yaroslavskaya Ukraine
32  [11] Andrea Cailotto & Milly Baggio Italy
33  [10] Matti Puro & Laura Wimmer Finland
34  [7] Aurimas Petrulevicius & Sabrina Moretti Lithuania
35  [6] Zhivko Ivanov & Milla Lykke Denmark
36  [5] Igor Lounev & Ekaterina Prokhorova Russia
36  [5] Nathan Meyers & Stefania Romani Australia
36  [5] Michael Puglisi & Ylenia Intravaia Italy
36  [5] Maxim Semin & Elena Yakimchuk Russia
36  [5] Jakub Zeglen & Paulina Biernat Poland
41  [3] Aleksei Ivasenko & Olena Blotkevych Ukraine
41  [3] Marcin Niewiadomski & Katarzyna Zurawska Poland
41  [3] Vitaly Sevastianov & Anna Sevastianova (aka Stepunina) Ireland
44  [2] Pierre Vallee & Marion Duguest France
45  [1] Kyung Won Kim & Su Myo Park Korea (South)
46  Ruud Moers & Amber List Netherlands

Round 1 (top 54)

47  [24] Andreas Ioannou & Martha Birli Greece
48  [23] Antonio De Iorio & Anna Kuznetsova Italy
48  [23] Fabrizio Terrevoli & Nicoletta Tirelli Italy
50  [21] Danilo Maddalena & Sumi Yun Korea (South)
51  [20] Simono Ceravolo & Sara Alu Italy
51  [20] Vincenzo Mileto & Thekla Vangi Italy
53  [9] Ascanio Velardita & Angela Carapezza Italy
54  [1] Sun Ho Kim & So Yeon Park Korea (South)
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}




#{text}