Results from Copenhagen Open 2013 - Junior II Latin Saturday, 16 February 2013
Check how to advertise your product with us

Copenhagen Open 2013
Denmark - Copenhagen Friday, 15 February 2013

Junior II Latin Saturday, 16 February 2013

Final

1  Daniil Bykov & Mariya Chernykh Russia
2  Nikita Olinichenko & Elizaveta Pustornakova Russia
3  Alexandru Valentin Dumitru & Cezara Banu Romania
4  Gints Roberts Berzins & Megija Dana Morite Latvia
5  Vladislav Stytsyuk & Varvara Kurdakova Russia
6  Glenn Richard Boyce & Kayleigh Andrews England
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Denis Lelin & Sandra Overballe Pedersen Denmark
8  Egor Makarenko & Elizaveta Umrihina Ukraine
9  Davis Rauza & Melissa Bessonova Latvia
10  Mamertas Lozys & Skaiste Jazilionyte Lithuania
11  Maksim Pugachev & Kira Oksas Russia
12  Dmitriy Malakhov & Varvara Malakhova Russia

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

13  Dmitry Ronzhin & Aleksandra Raskatova Russia
14  Gleb Bannikov & Mariya Smirnova Russia
15  Jacob Pedersen & Emma Andersen Denmark
16  Kaspar Kaldaru & Silvia Susanne Barjabin Estonia
17  Werner Robert Laaneots & Laura-Liisa Lohmus Estonia
18  Daniil Savin & Agata Pugacheva Russia
19  Dmitrijs Gruzdevs & Luize Kascejeva Latvia
19  Kirill Kuzmin & Ekaterina Sirotyuk Russia
21  Alexander Pavlov & Mie Udesen Denmark
22  Boris Voznesenskiy & Aleksandra Valieva Russia
23  Dmitry Polkovnikov & Diana Markova Russia
23  Jakob Stenbaek & Emilie Frese Denmark
25  Victor Isakov & Viktoriya Sidorkina Russia

Round 2 (top 42)

26  Doriano Zita & Amanda Hoegh (aka Pedersen) Denmark
27  Artur Tagirov & Luisa Sofia Eliasen Denmark
28  Ivan Ishanov & Veronika Gilmanova Russia
28  Oleg Yasinskiy & Sofya Esayan Russia
30  Ilya Krutaynis & Darya Dyakova Russia
31  Victor Wolff Bengtsen & Ida Kofoed Denmark
32  Philip Holmboe & Anna Fladby Norway
33  Aleksey Zakharov & Anna Lapteva Russia
34  Tarjei Svalastog & Frida Foreland Norway
35  Björgvin Thor Halldorsson & Harpa Steingrimsdottir Iceland
36  Staale Bethuelsen & Ida Ingebrigtsen Norway
37  Kasper Habekost & Julie Gravesen Denmark
37  Dmitriy Iridekov & Maria Zhabina Russia
39  Severyan Bogdanov & Anna Fedorova Russia
39  Alexander Arnstad Stoa & Celine Dehli Cleve Norway
41  Olav Johan Bergflodt Vikse & Mathea Arestrup-Oen Norway
42  Jone Aevartveit & Lydia Nagy Molvaer Norway

Round 1 (top 58)

43  Timofey Makarenko & Elizaveta Efimova Russia
44  Mads Andreas Nielsen & Sofie Klitgaard Petersen Denmark
45  Kevin Hestehauge & Victoria Andreassen Denmark
45  Markus Skifter & Cassandra Poulsen Denmark
47  Felix Forsberg & Rebecka Komet Sweden
48  Sander Guttorm & Lilja Kitmitto Norway
48  Dennis Pieper Petersen & Laerke Husted Jespersen Denmark
50  Mikhail Kurganov & Yuliya Fokina Russia
51  Joran Viken Ekse & Emilia Furnes Hilt Norway
51  Magnus Henriksen Jensen & Victoria Ore Petersen Denmark
53  Erlend Bjerkvik & Nina Røstad Øvrevoll Norway
53  Soren Krogh & Celina Maria Christiansen Denmark
55  Alexander Lasskii & Polina Gavrilova Russia
56  Evgenii Nikandrov & Anna Trukshina Denmark
56  Uni-Dagur-Anand Palsson & Maria-Tinna Hauksdottir Iceland
58  Bjarni Armann Atlason & Soley Sara Magnusdottir Iceland
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}

{11}



#{text}