Results from German Open Championships - GOC Junior II Standard Friday, 12 August 2016
Check how to advertise your product with us

German Open Championships
Germany - Stuttgart Tuesday, 09 August 2016

GOC Junior II Standard Friday, 12 August 2016

Final

1  Artem Nasretdinov & Elizaveta Semashko Russia
2  Glenn Richard Boyce & Caroly Jänes England
3  Karolis Burneikis & Izabela Shekaite Lithuania
4  Vladislav Untu & Alexandrina Olteanu Romania
5  Veaceslav Nagailic & Nina Dudoglo Moldova
6  Laviniu Ionut Gradea & Alexandra Cristina Bujor Romania
7  German Pugachev & Ariadna Tishova Russia
Advertisement
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

8  Daniel Lepski & Juliane Aschenbrenner Germany
9  Sergej Tshovrebov & Kristina Bugaeva Russia
10  Kamil Bochenek & Ilona Sak Poland
11  Vladislav Tsikhanovskiy & Sofiya Zil Ukraine
11  Harijs Viksna & Laura Mezsarga Latvia
13  Dragosh Chimbir & Beatricia Rotaru Moldova
14  Andrej Zorin & Veronika Polyushkina Russia

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

15  Patrik Buda & Silvia Budova Slovakia
16  Egor Ionel & Rita Schumichin Germany
16  Nikita Shipitsin & Anna Zakharova Russia
18  Stefan Cazacu & Tatiana Balan Moldova
19  Nikita Laba & Marina Makarenko Russia
20  Kwuang Cheng Chong & Zui Chia Chong Japan
20  Vladislav Zhigarev & Diana Epeykina Russia
22  Roberts Andersons & Jekaterina Rasimjonoka Latvia
22  Mikhail Bukato & Ekaterina Shibeko Byelorussia
24  Aleksej Shevchenko & Elizaveta Grinchenko Ukraine
25  Krisjarlet Kivisaar & Maria-Elisabeth Lootus Estonia

Round 3 (top 48)

26  Anton Kachan & Mariya Shevtsova Azerbaijan
26  Gabriel Korpas & Vanessa Murajdova Slovakia
28  Kacper Greczynski & Natalia Dabrowska Poland
28  Leho Holm & Marleen Lutter Estonia
30  Karmo Viherpuu & Grete Labunski Estonia
31  Arkhip Tuchkov & Eleonora Metelitsa Russia
31  Tao Xu & Fan Chen Meng China
33  Dragos Marian Comsa & Maria Teona Olteanu Romania
33  Artem Esayan & Anna Kormyshenkova Russia
35  Kirill Kurbatov & Alexandra Revel-Muroz Russia
35  Mikhail Maydanyuk & Olga Shimanskaya Byelorussia
35  Vsevolod Shagaev & Veronika Kioroglo Russia
38  Vlad Losev & Olesya Yuvko Ukraine
39  Rasmus Lang & Martina Heimo Estonia
40  Oskars Vainovskis & Liva Darzniece Latvia
41  Gábor György Biri & Fruzsina Nagy Hungary
41  Andrei Petcu & Bianca Buzuleac Romania
43  Aliaksandr Shvaibovih & Polina Tikhomirova Byelorussia
44  Ilya Knyazev & Viktoriya Fomina Russia
45  Egor Koznov & Katerina Garkavenko Russia
46  Mateusz Krupa & Nicole Billings Poland
47  Ilya Zavyalov & Arina Perevozchikova Russia
48  Daniil Uibo & Angelika Arno Estonia

Round 2 (top 80)

49  Gleb Golovachev & Sofiya Glotova Kazakhstan
49  Nikita Gorbachov & Anastasiya Dyakova Russia
51  Edoardo Mangoni & Benedetta Iaconi Italy
51  Alexandru Andrei Vatamaniuc & Ioana Daiana Stanciu Romania
53  Laurynas Makarovas & Emilija Cepauskaite Lithuania
53  Gustav Skovbon & Amalie Aune Denmark
55  Aleksej Bessonov & Evgeniya Kolmagorova Russia
56  Albert Kostarev & Tatyana Pryadko Russia
57  Rui Hamada & Momoka Inamura Japan
58  Efrem Kuzmichenko & Samira Harez Germany
58  Istvan Urban & Lilla Urban Hungary
60  Thor Dobrjanski-Piirsalu & Eliisa Sukles Estonia
60  Zhi Zhang & Ru Yi Tang China
62  Ron Brener & Romi Nof Israel
62  Mirolim Obidov & Milana Karabaeva Uzbekistan
64  Feifan Qi & Yifan Cui China
65  Nikita Ladyzhenskij & Anastasiya Tarasyuk Russia
65  Enrico Piirsalu & Sarah Sofie Barjabin Estonia
67  Max Chomej & Nicole Scharton Germany
67  Zhijie Jia & Yang Yang Li China
67  Zijiu Zhang & Mengjia Wu China
70  Arijus Gailevicius & Brigita Mockute Lithuania
70  Rustem Sagadi & Alua Kargabaeva Kazakhstan
70  Qi Xu & Ping Ying Liu China
73  Pengcheng Hou & Jia Hu China
74  Benas Latanauskas & Ksenia Samusevic Lithuania
74  Max Naumann & Kassandra Kuschk Germany
74  Jürgen Schaz & Natalia Mariankowska Germany
77  Nikita Kontsevich & Ekaterina Panchenko Russia
78  Luka Ivanov & Anna Shevyreva Russia
79  Kert Lillenberk & Marie Loopere Estonia
80  Nikita Mamonov & Anna Rubenkova Russia

Round 1 (top 107)

81  Astiam Morox & Yasemin Ersay Romania
81  Daniel Muller & Anna Gommer Germany
83  Erik Gerhard Baranyai & Daria Alexia Ardelean Romania
83  Donghang He & Ruonan Cao Germany
85  Igor Batov & Anastasiya Motorina Russia
86  Emanuel Brajinovic & Viktoria Kiselev Germany
86  Alessandro Laineri & Ginevra Nanni Italy
88  Artem Bodrov & Zarina Tashmatova Kazakhstan
89  Aleksej Abramov & Anna Fedoseenko Russia
89  Philipp Hofstetter & Natalie Cremar Switzerland
89  Xiaodong Li & Yige Zhou China
89  Kam Ho Sin & Jerry Lee Hong Kong
93  Mike Alexander & Annelie Siegle Germany
94  Dimitri Pinekenstein & Anastasia Holwerda Germany
95  Maurizio Bauer & Katrin Lorber Germany
95  Lan Yuhsiang & Chao Jieyu Taiwan
97  Christian Holweg & Anna-marie Starikova Germany
97  Pablo Jovani & Rosa Ferrero Oliver Spain
99  Haojie Zhang & Chengge Wu China
100  Vladislav Bernt & Michelle Badt Germany
101  Jan-Valentin Schneider & Viktoria Lippelt Germany
102  David Hoffmann & Daria Zamfiroiu Germany
103  Antony Mizzi & Julia Florenca Australia
103  Sergej Petrov & Polina Strelnikova Russia
105  Justin Lauer & Alisia Trunov Germany
106  Christoph Baitis & Elina Gorler Germany
106  Dmitrij Golub & Michele Muhlig Germany
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}

{11}



Close the panel

sponsored items

You may also like




#{text}